نقش بخش خصوصی در سیاستگذاری حوزه نفت و ذغال‌سنگ پررنگ شود

 نیاز است نقش بخش خصوصی در سیاست‌گذاری و اجرا در حوزه فناوری و نوآوری نفت و ذغال سنگ پر رنگ شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،مصطفی کریمیان اقبال رییس کارگروه ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی با بیان اینکه هیچ کشوری نمی‌تواند مدعی توسعه فناوری بدون دخالت و نقش بخش خصوصی باشد، گفت: وقتی صحبت از فناوری و نوآوری به میان می‌آید نقش بخش خصوصی نسبت بخش دولتی بسیار پررنگ‌تر می‌شود بدین معنا که هیچ کشوری نمی‌تواند مدعی دستیابی به توسعه فناوری در زمینه خاص بدون دخالت بخش خصوصی باشد. 

 

وی با اشاره به رویکرد ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت گاز و ذغال سنگ اظهار کرد: فعالیت‌های ما در ستاد نفت و گاز جنبه اجرایی نداشته و بیشتر جنبه سیاست گذاری و کمک به توسعه و گسترش فناوری و نوآوری دارد.

 

 کریمیان اقبال افزود: بیشتر شرکت‌های خصوصی سبب توسعه تکنولوژی در فناوری‌ها می‌شوند با توجه به این مسئله نمی‌توان متصور شد که ستاد نفت و گاز بدون مشارکت بخش خصوصی کار خود را به خوبی انجام دهد از این رو با دیدگاه موجود ضرورت ایجاد کارگروه فضای کسب و کار در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه زمانی که صحبت از بهبود فضای کسب و کار می‌شود باید در راستای شناسایی مشکلات و معضلات از بخش خصوصی استفاده شود، گفت:  هدف ما در این کارگروه شناسایی نقش دولت و دستگاه‌های دولتی برای بهبود فضای کسب و کار حوزه صنعت نفت و گاز است، در واقع قصد داریم با شناسایی مشکلات بخش خصوصی به حل آن بپردازیم از این رو با تشکیل جلسات متعدد با نمایندگان انجمن‌های بخش خصوصی به عنوان نماینده بخش کثیری از فعالان صنعت نفت به دریافت نقطه نظرات این بخش پرداختیم.

کریمیان اقبال شبکه‌سازی را یکی از جنبه‌های مهم فعالیت‌های ستاد دانست و گفت: یک شبکه از اشخاص دولتی و خصوصی در تعامل با هم به شناسایی مشکلات و ارائه راهکارهای بهینه بپردازند تشکیل می‌شود که در نهایت با ایجاد نهادها افراد حقیقی و حقوقی با هم در ارتباط هستند در واقع این افراد می‌توانند تنها به بخش خصوصی مرتبط باشند یا مجموعه افراد از بخش خصوصی و دولتی باشند.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی یکی دیگر از ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ است بیان کرد: در کشور ما متأسفانه بخش خصوصی و دولتی از تعامل خوبی برخوردار نیستند در حالی که در بسیاری از نقاط دنیا شاهد نقش قوی بخش خصوصی در حوزه‌های  سیاست گذاری هستیم. به طوری که در مواقع تصمیم‌گیری در سیاست‌های توسعه فناوری نمایندگان بخش خصوصی به نوعی به سیاست گذاری کمک می‌کنند.

نیاز است نقش بخش خصوصی در سیاست‌گذاری و اجرا پر رنگ شود

رییس کارگروه توسعه فضای کسب و کار ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی گفت: بنابراین باید به نوعی  با اشاعه فرهنگی منجر به همسو شدن بخش خصوصی و دولتی شویم تا این مشکل رفع شود در این کارگروه در حوزه نفت و گاز  تلاش می‌کنیم تا به فرهنگ سازی تکنولوژی و توسعه نوآوری‌های مرتبط این حوزه  دست یابیم.

وی با بیان اینکه در این حوزه مشکل کمبود قانون نیست، بیان کرد: یکی دیگر از فعالیت‌های این کارگروه بهبود فضای کسب و کار با شناسایی قوانین، مقررات و آیین نامه‌های موجود است تا حداکثر استفاده را از ظرفیت‌های قانونی ببریم. دلیل این مسئله این است که در کشور  مشکل کمبود قانون نداریم بلکه مشکل ما اجرای بهینه قانون و برنامه‌هایی است که به تصویب دولت و مجلس رسیده بنابراین اگر ما بتوانیم در کنار بخش خصوصی به پیاده سازی قوانین بپردازیم قدم مثبتی برداشته‌ایم.

کریمیان اقبال هدف کارگروه را در راستای اولویت‌های ستاد معرفی کرد و گفت: نیاز است نقش بخش خصوصی در سیاست‌گذاری و اجرا پر رنگ شود.

وی درباره مهم‌ترین دستاوردهای کارگروه در 6 ماه فعالیت آن گفت: دسته بندی چالش‌هاو شناسایی آنها که صرفاً کلید حل آن دولت است و برخی نیز مرتبط با بخش خصوصی است از جمله فعالیت‌های کارگروه بوده است. همچنین ایجاد یک فضای اعتماد مابین بخش خصوصی و بخش دولتی است از دیگر بحث‌های مهم است. که کارگروه در دوره فعالیتش به آن دست پیدا کرده است.

رییس کارگروه توسعه فضای کسب و کار ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی همچنین اظهار کرد: در کشور ما تجربه تولید نفت به بیش از صد سال می‌رسد در صورتی که شاهد هستیم در کشورهایی با سابقه کمتر،  توانمندتر از ما در بخش خصوصی عمل کردند و توسعه فناوری در بخش خصوصی انجام می‌شود. در واقع نقش بخش دولتی در کشور ما بیشتر است باید شرکت‌های قوی در کشورمان ایجاد شود تا با توانمندی آنها به خصوص در حوزه بین‌الملل نیاز کشور در حوزه تجهیزات و خدمات را رفع کنیم و  تنها به تولید در  سطح ملی و محلی بسنده نکنیم.

 

کریمیان اقبال در پایان از آرزویش در سال 95 گفت و افزود:  اگر بخو ام آرزویی خاص داشته باشم این است که شرکت‌های ایرانی در کنار شرکت‌های خارجی پروژه‌های مشترک در سال جدید انجام دهند. و مطمئناً اگر این اتفاق بیافتد می‌توانیم در کنار شرکت‌های  بزرگ که دارای تجارب بین‌المللی هستند کسب تجربه کنیم.

وی با بیان اینکه کار کردن در فضای بین‌المللی یک شبه میسر نخواهد شد بیان کرد:  اگر شراکتی ایجاد شود و شرکت‌های ایرانی در کنار شرکت‌های صاحب نام بین‌المللی علاوه بر ایران در عراق کار کنند قادر خواهیم بود با  استفاده از ظرفیت‌های موجود کار کردن در فضای بین‌المللی را تجربه کنیم.